Dzień Czystego Powietrza był zaledwie parę dni temu.Z tego powodu warto nabrać trochę refleksji nawiązujących do dość sporego problemu, który pojawia się na obszarze całej Polski. Mowa tu jak wiadomo o smogu, który potrafi być dla całej cywilizacji naprawdę niezwykle groźny. Niekorzystne substancje chemiczne, które wdychamy zasadniczo każdego dnia, niewątpliwie mają związek z przenoszeniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już niecały rok. Z pewnością warto cyklicznie wyjaśniać czym jest zanieczyszczenie powietrza bądź jakimi sposobami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


Raptem w kilku telewizyjnych programach, z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza został poruszony właśnie ten temat. Należy mieć pojęcie, że obecnie w Polsce rozpoczął się grzewczy sezon, a razem z nim wrócił także problem smogu. Jedną z dobrych opcji jak okiełznać degradacji środowiska jest sprawne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego poinformował dodatkowo, iż mniej więcej połowę smogu w Polsce generujemy my sami w domach. Uznał, że jeśli nie wyeliminujemy kotłów, które zanieczyszczają środowisko, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Oprócz tego, w walkę ze zdegradowanym powietrzem przyłączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Piotr Woźny, prezes spółki rozgłosił, iż uskuteczniana przez wymienioną spółkę energia za ok. 10 lat okaże się zeroemisyjna. Bądźmy świadomi też tego, iż problem ze smogiem oraz z SARS-CoV-2 można ze sobą naturalnie połączyć. Epidemia koronawirusa początkowo dała o sobie znać w obszarach o silnie wysokiej degradacji powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


W aspekcie smogu niewątliwie warto także zdawać sobie sprawę z tego, co zasadniczo jest pierwszorzędną przyczyną. Zatem jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu bez liku niszczycielskich substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wymienionych właściwości jest niepojęcie ważna, głównie z powodu naszego zdrowia oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz