Przeszło 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO został uzgodniony Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który celebrowany jest dnia 16 listopada. Z brakiem tolerancji każdego dnia styka się dużo osób i właśnie ta data ma o tym przypominać. Jest to między innymi zwrócenie się z prośbą do licznych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów, żeby zajęli się rozwiązaniem tego sporego problemu. Nauczanie, czy też organizowanie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu upowszechnianie akceptacji oraz brak poniżania osób szykanowanych z wielu powodów, co według organizacji UNESCO jest niezawodną metodą przeciwdziałania wszelkim złym zachowaniom w tym zakresie.

Cała ta aktywność została wywołana przez częściej pojawiające się zjawiska przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, spotykają się właśnie te mniejszości, co zarejestrowano na przestrzeni kilku lat. Objawy braku aceptacji mogą być naprawdę groźne dla osób krzywdzonych, stąd również obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają informować o różnego rodzaju sytuacjach, w których dochodzi do użycia siły, a także pomóc w znalezieniu głębszych przyczyn uformowania się braku akceptacji. Tego rodzaju czyny mogą być przydatne do tego, żeby dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest respektowanie cudzych praw i cudzej własności, ale też przybliżyć to, czym jest uznanie oraz zaakceptowanie różnic indywidualnych. Ponadto ma edukować, uczyć umiejętność słuchania drugiego człowieka, rozumienia innych ludzi, a także dostrzegania różnego rodzaju kultur.

W jaki sposób świętowano w Polsce Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wygłosili ogólny manifest, w którym pokazują wielkie wsparcie dla osób, które doznały fizycznej i werbalnej przemocy wynikającej z homofobii oraz rasizmu. Pod zgodnym apelem wstawił się między innymi prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Solidarność dnia 16 listopada będzie ukazywana poprzez zawieszanie tęczowych flag oraz podświetlenie budynków, jak zasygnalizował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W barwach tęczy został oświetlony przede wszystkim most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz